Az igaz, hogy a nők a férfiakhoz hasonlóan arra használják a beszédet, hogy kinyilvánítsák a véleményüket, és problémákat oldjanak meg. Ezen túlmenően azonban a nők a következő okokból kifolyólag is beszélhetnek:
- Hogy a beszéd által rájöjjenek arra, hogy tulajdonképpen mit is akarnak mondani. A beszéd segít nekik letisztázni az érzelmeiket.
- Néha csak azért akarnak az érzéseikről beszélni, hogy jobban érezzék magukat. Ha egy nő kibeszélheti magából az érzéseit, az felszabadítóan tud rá hatni.
- Néha pedig azért akarja egy nő az érzéseit kifejezni, hogy közelebb kerülhessen a férfihoz és mélyebb meghittséget tapasztalhasson meg.
A hölgyek a beszéden keresztül tudnak közelebb kerülni a partnerükhöz. A beszéd számukra fontos eszköz érzelmeik megosztásában. Amikor megosztják az érzelmeiket és gondolataikat, nincs szükségük arra, hogy a másik fél megoldási javaslattal álljon elő. És az is nagyon fontos a számukra, hogy a másik fél ne bírálja őket.
A férfiak sokszor értetlenül állnak az előbb említett dolgok előtt , mivel ők a beszédet általában véleményük kinyilvánítására használják. Amikor egy férfi a problémáiról beszél, akkor ezt elsősorban azért teszi, mert megoldást keres rájuk. A férfiak helytelen módon azt feltételezik, hogy amikor egy nő a saját problémáiról vagy érzéseiről beszél, akkor ők, mint hallgatók azzal segítenek egy nőnek, ha megoldást javasolnak a nő problémájára.
Ilyenkor olyan a férfi, mint egy tűzoltó, aki vészhelyzetben azon van, hogy minél hamarabb eloltsa a tüzet. És neki, férfiként, a tűz eloltásának a leggyorsabb és leghatékonyabb módja a tanácsadás. Az persze valószínű, hogy ilyenkor jó szándék vezérli és szívből akar segíteni, de éppen az általa használt módszer az, ami azt az érzést kelti a nőben, hogy a férfi nem igazán figyel rá. Továbbá a nőnek az lesz az érzése, hogy ő nem fontos a férfinak.
Ez érdekes és ugyanakkor hatalmas problémaforrás a házasságok és kapcsolatok területén. Ha a férfit valójában nem is foglalkoztatná ez a dolog, akkor nem is próbálna meg javítani a nő helyzetén. De éppen ez a fajta "korrigálási" szándék az, amit úgy értelmez a nő, hogy a férfi nem igazán figyel oda arra, amit ő mond. Igazából itt arról van szó, hogy a férfi ugyanolyan módon figyel a nőre, mint ahogy egy másik férfira figyelne: "figyelése" közben azon van, hogy segítsen megoldani a nő problémáját. De a nőnek elsősorban nem arra van szüksége, hogy a férfi megoldja a problémáját, hanem arra, hogy megértse az adott problémával kapcsolatos érzéseit.
A türelmes (és nem csak passzív) figyelés egy furcsának tűnő, újnak számító készség a férfiak számára. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy azok a férfiak, akik megtanultak a nőre igazán odafigyelni és ellenállni annak a késztetésüknek, hogy beleszóljanak a nő mondandójába és kéretlenül tanácsot adjanak neki, drámai javulást tapasztaltak meg a kapcsolatukban. A partnereik is sokkal boldogabbak és hálásabbak lettek.
Szerencsésnek mondhatjuk azt a férfit, aki rájön, hogy egy harmonikus és szerető kapcsolat egyik legfontosabb követelménye az, hogy kielégítse a nő meghallgatás iránti igényét. Amikor egy férfi igazán jól meg tudja hallgatni a nőt, akkor a nő újra és újra képesnek érzi magát arra, hogy egyre jobban és jobban szeresse a férfit és elfogadja őt úgy, ahogy van.
A férfiak szemszögéből nézve, amikor egy nő egy férfival kommunikál, a férfi számára nagyon sokat jelent, ha a nő türelmes tud lenni a férfi irányába. Bár nehéz lehet, de mégis rendkívül építő tud lenni, ha a nő nem várja el azt, hogy a férfi automatikusan úgy hallgassa őt, figyeljen rá, és értse meg a nő kommunikációja mögötti motivációját, ahogyan az a nő számára maximálisan megfelelő lenne.
A legtöbb kommunikációs probléma a nemek között abból fakad, hogy sokszor egyik nem sem tudja igazán jól megfogalmazni, és szavakba önteni az igényeit.
Ha egy nő azt szeretné, hogy a férfi megadja neki azt, amire igazán vágyik, akkor például valami ehhez hasonlót lenne érdemes mondania: "Kedvesem, nagyon szeretném, ha rám tudnál figyelni pár perc erejéig. Igazából nem a tanácsodra vagyok kíváncsi, csak egyszerűen meg szeretném osztani veled az érzéseimet egy dologgal kapcsolatban."
Ennek a kérésnek az az előnye, hogy a férfi ezáltal tudomást szerez a "szabályokról" és eldöntheti, hogy nyitott-e a társa meghallgatására vagy sem. Ha pedig nem hajlandó erre a férfi, akkor a kérés kapcsán lehetősége nyílik arra, hogy elmondhassa, hogy miért is érez így és közösen megegyezhetnek abban, hogy későbbre halaszthatják a beszélgetést.
Záró Gondolat
Gyakran tényleg úgy tűnik, hogy más nyelvet beszélnek a Marson és mást a Vénuszon. Csak azt tudjuk tanácsolni, hogy legyünk türelmesek és bíztassuk egymást, amikor azt látjuk, hogy valamelyik fél megpróbál egy új nyelvet elsajátítani...
John Gray a világhíres "Mars és Vénusz" könyvsorozat szerzője és az egyik legismertebb házassági szakértő és tanácsadó. Jó néhány könyve kapható magyarul is, az angol nyelvű honlapján pedig számos jótanácsot találhatsz: http://marsvenusliving.com/
![]() |
Felirat a szemetes-zsákokon: Enyém - Övé
"Ted, nem hiszem, hogy azt akarják,
hogy így különítsük el a szemetet."
|
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése